Po raz 31 w okresie Bożego Narodzenia setki tysięcy dzieci zaangażowanych w działalność Papieskiego Dzieła Misyjnego Dzieci w całej Polsce wyruszą z misyjnym kolędowaniem. Z tej okazji 11 grudnia 2024 r. w siedzibie Konferencji Episkopatu Polski odbyła się konferencja prasowa zapowiadająca tegoroczną edycję poświęconą dzieciom z Demokratycznej Republiki Konga.
Konferencję poprowadził rzecznik prasowy KEP ks. dr Leszek Gęsiak SJ, który już na początku podkreślił, że kolędnicy misyjni, odpowiadając na zaproszenie papieża, stają się prawdziwymi misjonarzami nadziei.
Główne idee Kolędników Misyjnych przedstawił dyrektor krajowy Papieskich Dzieł Misyjnych ks. Maciej Będziński, mówiąc o trzech wymiarach akcji – edukacyjnym, ludzkim i charytatywnym. Zapewnił, że kolędnicy misyjni są wspaniale przygotowani – w tym roku to specjaliści od Demokratycznej Republiki Konga.
„Jak co roku, nie zapomną o tych, którym jest ciężko w życiu – pójdą do szpitali, hospicjów, domów pomocy społecznej” – zapewniał dyrektor krajowy PDM, zachęcając, by przyjąć ich jako zwiastunów radości, nadziei i pokoju.
S. Monika Juszka RMI, sekretarz krajowy PDMD, podkreśliła, że kolędnicy misyjni są posłani przez papieża i zawsze przygotowują akcję oraz wędrują pod opieką osób dorosłych, którym należy się ogromna wdzięczność za zaangażowanie.
Podsumowując ubiegłoroczne misyjne kolędowanie dla dzieci Kolumbii, s. Monika przedstawiła zrealizowane projekty – dla szkoły i centrum formacyjnego dla dzieci w miejscowości Vaupés (wikariat apostolski Mitú) oraz w wikariacie San Andrés y Providencia, leżącym na wyspie na Morzu Karaibskim, gdzie dzięki kolędnikom udało się zapewnić wyposażenie szkoły, mundurki i przybory szkolne, opłaty za dojazd do szkoły.
W 2023 r. wraz z innymi ofiarami zebranymi przez dzieci z PDMD w Polsce zgromadzono 2 754 826,40 zł. Środki te za pośrednictwem Dykasterii ds. Ewangelizacji dotarły do 10 krajów świata (Kolumbii, Boliwii, Kenii, Ugandy, Nigerii, Indii, Bangladeszu, Albanii, na Madagaskar i Sri Lankę) i pomogły w realizacji 81 różnych projektów proedukacyjnych i prozdrowotnych dla dzieci do 14. roku życia, zapewniając m.in. wyżywienie, pomoce edukacyjne, leki, ubrania, dojazd do szkoły, inkubatory czy zbiorniki czystej wody.
Gościem konferencji była s. Maria Alicja Kubas CM, karmelitanka misjonarka, która dziewięć lat posługiwała w Demokratycznej Republice Konga. Przypomniała, że DRK to jedno z najuboższych państwa świata pomimo ogromnych bogactw naturalnych, a mieszkańcy twierdzą, że to bogactwo jest ich przekleństwem.
Kongijskie dzieci skradły moje serce – mówiła ze wzruszeniem. – Najbardziej dramatyczne było dla mnie przebywanie z dziećmi z chorobą głodową… A jednak tamtejsze dzieci nie są smutne czy przybite. Charakteryzuje je entuzjazm, żywiołowa radość, ufność. Potrafią się dzielić i troszczyć o słabszych.
S. Alicja podkreśliła, że jest wdzięczna, iż może być głosem tych, którzy sami nie mogą się przebić.
O przedstawienie zalet misyjnego kolędowania została poproszona dr Sylwia Bratkowska – założycielka i opiekunka Ogniska Misyjnego „Wędrowcy Wiary”, działającego przy par. św. Jana Pawła II w Lublinie, a jednocześnie mama dwójki zaangażowanych misyjnie dzieci.
Pani Sylwia zaobserwowała, że dzieci wzrastają na trzech płaszczyznach: nauka empatii i miłosierdzia – otwarcie na potrzeby innych i udzielanie im pomocy; wzrost duchowy na misyjnych spotkaniach; rozwój społeczny i kreatywny. A jakie korzyści płyną dla dorosłych? Inspiracja do ewangelizacji, budowanie wspólnoty, solidarność, poszerzenie horyzontów – otwarcie okna na świat….
A jak przygotować misyjne kolędowanie? Pani Sylwia przekonała się, że jest to nietrudne – wystarczy trochę zaangażowania czasu i serca!
Spotkanie zakończyła scenka kolędnicza „Z kolędą w domu” przedstawiona przez dzieci z par. św. Jana Pawła II w Lublinie.
Kolędnicy Misyjni zostaną rozesłani w swoich parafiach w drugi dzień świąt Bożego Narodzenia. Z kolei 6 stycznia, w patronalne święto PDMD, spotkają się w parafiach na uroczystym podsumowaniu przedsięwzięcia.
Misyjne kolędowanie w Polsce jest obecne od 1993 roku. Działalność małych misjonarzy nie ogranicza się tylko do czasu Bożego Narodzenia. Dzieło wspierają także dzieci przystępujące do I Komunii św. i liczne ogniska misyjne.
PDM
Zobacz nasze inne aktualności