Jej życie ciągle owocuje realizacją licznych powołań kapłańskich i zakonnych na misjach dzięki pomocy duchowej i materialnej Papieskiego Dzieła św. Piotra Apostoła.
Jej życie ciągle owocuje realizacją licznych powołań kapłańskich i zakonnych na misjach dzięki pomocy duchowej i materialnej Papieskiego Dzieła św. Piotra Apostoła.
PAPIESKIE DZIEŁO PIOTRA APOSTOŁA (PDPA)
Początki Dzieła sięgają roku 1889, kiedy to bp Cousin z Nagasaki napisał o trudnościach w przyjęciu kandydatów do seminarium z powodu braku środków materialnych na ich utrzymanie – zgłosiło się wówczas 50 kandydatów, podczas gdy on mógł przyjąć tylko 12. W odpowiedzi na ten list Stefania Bigard-Cottin oraz jej córka Joanna niezwłocznie rozpoczęły kwestę – najpierw wśród przyjaciół i znajomych – na utrzymanie jednego japońskiego seminarzysty.
Ofiarodawcy, którzy zobowiązali się do systematycznego wpłacania składek na utrzymanie seminarzystów, stali się pierwszymi członkami nowego dzieła misyjnego. Wkrótce dzieło to zaczęło zataczać coraz szersze kręgi.
W 1893 roku papież Leon XIII z okazji otwarcia ufundowanego dzięki paniom Bigard seminarium w Kandy na Cejlonie pochwalił ich inicjatywę w specjalnej, poświęconej seminariom w Indiach encyklice Ad extremas Orientis. 6 lutego 1904 r. Joanna została przyjęta przez papieża Piusa X, któremu zaprezentowała długą listę problemów wiążących się z powołanym Dziełem, prosząc o błogosławieństwo. Ojciec Święty z ojcowską miłością wszystkie po kolei pobłogosławił. Było to ostateczne i najbardziej uroczyste potwierdzenie Dzieła przed oddaniem jego prowadzenia w inne ręce. Papież Pius XI swoim breve apostolskim z 29 VII 1925 ogłosił patronką Dzieła św. Teresę od Dzieciątka Jezus, a w encyklice Rerum Ecclesiae (28 II 1926) ogłosił je „papieskim”.
Zobacz nasze inne aktualności