FORMACJA PAPIESKIEJ UNII MISYJNEJ
(kapłani, konsekrowani, laikat)
LIPIEC / SIERPIEŃ
„Unia narodziła się z przekonania, że świat nie nawraca się, ponieważ lud chrześcijański zapomniał o swoim wielkim obowiązku ewangelizacji”.
(bł. Paweł Manna)
„Zaprawdę, powiadam wam: Jeśli dwaj z was na ziemi zgodnie o coś prosić będą, to wszystkiego użyczy im mój Ojciec, który jest w niebie. Bo gdzie są dwaj albo trzej zebrani w imię moje, tam jestem pośród nich»”. (Mt 18, 19–20)
„Następnie wyznaczył Pan jeszcze innych siedemdziesięciu dwóch i wysłał ich po dwóch przed sobą do każdego miasta i miejscowości, dokąd sam przyjść zamierzał. Powiedział też do nich: «Żniwo wprawdzie wielkie, ale robotników mało; proście więc Pana żniwa, żeby wyprawił robotników na swoje żniwo. Idźcie, oto was posyłam jak owce między wilki”. (Łk 10, 1–3)
„Zadaniem biskupa wśród swojego ludu […] jest nakłanianie, aby [wierni] chętnie i otwartym sercem ofiarowali Bogu modlitwy i dzieła pokuty w intencji ewangelizacji świata […], oraz popieranie wśród swoich wiernych dzieł instytutów misyjnych, a zwłaszcza Papieskich Dzieł Misyjnych”. AG 38
„Wiedzcie przeto, iż pragniemy, aby we wszystkich diecezjach świata zakładano Związek Misyjny Duchowieństwa zależny od Św. Kongregacji Rozkrzewienia Wiary, której to Kongregacji nadaliśmy już wszelkie pełnomocnictwa odnośnie do tej sprawy. Powstały niedawno we Włoszech Związek ten wkrótce upowszechnił się i w innych krajach, a rozwijając się dzięki Naszym staraniom, został udarowany przez Nas licznymi odpustami papieskimi. I słusznie, gdyż dzięki temu Stowarzyszeniu najlepiej uporządkowana zostaje działalność kleru, budząc wśród chrześcijan zarówno troskę o zbawienie tak wielkich rzesz pogan, jak też doskonale przyczynia się do rozwoju wszelkich tego rodzaju dzieł, jakie Stolica Apostolska dla pożytku misji już zatwierdziła.” MI 21.
„Ażeby ta sprawa niesienia pomocy misjom została należycie uzgodniona z innymi pracami pasterskimi, starajcie się zakładać w swych diecezjach Związek Misyjny Duchowieństwa. Gdyby zaś to stowarzyszenie już istniało w waszej diecezji, to zagrzewajcie swą radą, zachętą, powagą zrzeszonych członków do coraz wydatniejszej pracy”. RE 12.
„Z wielką duchową radością oglądamy pomyślny rozwój tego związku. Gorąco pragniemy, aby rozrastał się on coraz bardziej i pobudzał wzrastającą z dnia na dzień w gorliwość kapłanów oraz powierzonego im ludu do wspomagania dzieł misyjnych”. Pius XII, Evangelii praecones, 273
„W tym dziele ożywiania ducha misyjnego główne zadanie spoczywa na Papieskich Dziełach Misyjnych, jak to niejednokrotnie podkreślałem w Orędziach na Światowy Dzień Misyjny. Cztery Dzieła Papieskie – Dzieło Rozkrzewiania Wiary, Dzieło Świętego Piotra Apostoła, Dziecięctwo Misyjne i Unia Misyjna – mają jeden wspólny cel, którym jest rozbudzanie w Ludzie Bożym poczucia odpowiedzialności za powszechną misję Kościoła. Bezpośrednim i szczególnym celem Unii Misyjnej jest uwrażliwianie i formacja misyjna kapłanów, zakonników i zakonnic, którzy ze swej strony winni troszczyć się o nią we wspólnotach chrześcijańskich; ponadto Unia zmierza do szerzenia innych Dzieł Papieskich, których jest duszą. „Hasłem powinno być: Wszystkie Kościoły dla nawrócenia całego świata”. RMis 84
„Unia ma promować powszechne przebudzenie gorliwości apostolskiej i wspieranie animacji misyjnej wszelkimi sposobami zaaprobowanymi przez Kościół najpierw wśród kapłanów, a następnie, za ich pośrednictwem, wśród całego ludu chrześcijańskiego”. (P. Manna, Il problema missionario e i sacerdoti, Rzym 1939, s. 46)
„Unia to hierarchiczna organizacja podlegająca Ojcu Świętemu na terenie kraju prowadzona przez biskupów przy współpracy kapłanów, aby formować duchowo chrześcijan w celu nawrócenia całego świata do Jezusa Chrystusa”. (P. Manna, Il problema missionario e i sacerdoti, Rzym 1939, s. 92)
Konieczność animacji misyjnej Ludu Bożego, poprzez Unię Misyjną, wynikała zdaniem o. Manny z zauważonego przez niego ignorowania spraw misji. Był zdania, że zbyt wielu chrześcijan zapomniało o swoim powołaniu i posłannictwie dziecka Bożego otrzymanych w chwili chrztu świętego: „Iluż z naszych chrześcijan pamięta, że każdy ochrzczony, który stał się dzieckiem Bożym, jest żołnierzem Jezusa Chrystusa, a tym samym apostołem wiary? Ilu z nich wie, że Kościół to nie tylko papież, biskupi i kapłani, ale także wierni, którzy są żywymi i aktywnymi członkami Kościoła? Jakie z nich dzieci, jeśli nie interesuje ich chwała i dobro ich Ojca?”. (P. Manna, La cooperazione cristiana alla conversione del mondo e l’Unione Missionaria del Clero – 1934, w: Scritti, t. 12, s. 9)
„Nawet jeśli sami nie możecie wyjechać na misje, pamiętajcie, że macie zawsze obowiązek promowania wszystkich dzieł, których zadaniem jest pomoc misjom i udzielanie im wsparcia”. (P. Manna, Operarii autem pauci!, Mediolan 1960, s. 253)
„Dzięki Unii Misyjnej wszystkie wcześniej istniejące dzieła współpracy misyjnej, takie jak Dzieło Rozkrzewiania Wiary i Dziecięctwa Misyjnego, zostały lepiej zorganizowane w parafiach i rozkwitły”. (P. Manna, La conversione dle mondo infedele, Mediolan 1920, s. 313)
„Świat jest zmęczony, zniechęcony, zagubiony. Ma potrzebę światła, pokoju, pewnego prowadzenia. Potrzeba wiary, potrzeba powszechnej krucjaty żarliwych modlitw, tak bardzo potrzeba hojności, zainteresowania, wielkiego serca. Trzeba, aby odpowiedzieć na tę sytuację inteligentną i nieustanną współpracą biskupów, kapłanów i wszystkich ochrzczonych”. (P. Manna, La cooperazione cristiana alla conversione del mondo e l’ Unione Missionaria del Clero – 1934, w: Scritti, t. 12, s. 22)
O, Boże Ojcze nasz, który ustanowiłeś Kościół w Chrystusie jako powszechny sakrament zbawienia, ześlij Ducha Twojego na tych, których wybrałeś, aby wzbudzali w Twoim Kościele żarliwą miłość misyjną. Błogosław wszystkim, którzy włączają się w posługę Unii Misyjnej, niech z wciąż nowym zapałem prowadzą formację misyjną kapłanów, wspólnot zakonnych i odpowiedzialnych za dzieła duszpasterskie.
Maryjo, Królowa Apostołów i misji, umacniaj wszystkich, który swe życie poświęcają głoszeniu orędzia Ewangelii i zaszczepianiu Kościoła w sercu świata. Amen.
Jan Paweł II
oprac. s. dr Monika Juszka RMI
Zobacz nasze inne aktualności