Kończy się styczeń i powoli nadchodzi czas podsumowania naszej akcji Kolędników Misyjnych dla Amazonii. Wciąż jeszcze docierają do nas sprawozdania i ankiety, ale mamy ich już dość sporo. Z serca dziękujemy wszystkim za tak wielki odzew i ogromne zaangażowanie.
W wielu diecezjach (z roku na rok jest ich coraz więcej) udało się zorganizować Diecezjalne Spotkania Kolędników Misyjnych. Super! Na poniższej mapce spróbujcie odnaleźć swoją diecezję i Wasze spotkania.
Nie wszędzie mogliśmy być osobiście jako pracownicy Papieskich Dzieł Misyjnych, ale sercem byliśmy z Wami. Bardzo dziękujemy za wszystkie zaproszenia.
Najpierw udaliśmy się do Płocka. Tam ksiądz Bogdan Zalewski, dyrektor diecezjalny PDM, zaprosił kolędników do katedry. Na jego zaproszenie odpowiedziało około 300 małych misjonarzy! Spotkanie rozpoczęła uroczysta Msza św., której przewodniczył bp Mirosław Milewski. W kazaniu ks. Kamil Kowalski, który przygotowuje się do wyjazdu na misje, opowiadał o dzieciach w Afryce. Po Mszy św. był czas na obejrzenie „Krainy lodu 2” w prawdziwym kinie! Po seansie, który cieszył się ogromnym zainteresowaniem, kolorowym, radosnym i rozśpiewanym korowodem przeszliśmy do siedziby WSD, gdzie poczęstowano nas przepyszną pomidorówką i jeszcze lepszymi pączkami. Nakarmieni i pełni sił z uwagą wysłuchaliśmy ks. Jarosława Tomaszewskiego, misjonarza w Urugwaju, który opowiadał o urugwajskich dzieciach. Na koniec nie zabrakło podziękowań dla najbardziej zaangażowanych animatorów misyjnych w diecezji, w tym dla trzech naszych bliskich współpracownic: pani Elizy Łoniewskiej i sióstr: Bogusławy Woźniak i Ewy Grzegorczyn RMI.
Tego samego dnia – 9 stycznia – odbyło się również spotkanie w archidiecezji lubelskiej. Mimo serdecznych zaproszeń od s. Irena Karczewskiej FMM i ks. Wojciecha Rebety, dyrektora diecezjalnego PDM, nie uczestniczyliśmy w nim, nie mogliśmy bowiem być jednocześnie w dwóch miejscach… Z relacji s. Ireny wiemy, że było fantastycznie, zresztą przeczytajcie sami: „W akcji Kolędników Misyjnych w archidiecezji lubelskiej wzięło udział ok. 50 parafii. Natomiast w spotkaniu diecezjalnym kolędników, które miało miejsce w parafii pw. Matki Bożej Różańcowej w Lublinie, uczestniczyli mali misjonarze z 32 parafii – zgłoszono 610 dzieci i 65 opiekunów. Ogółem w archidiecezji było ok. 1500 kolędników – 170 grup, które odwiedziły ok. 5 tys. rodzin.
Uczestnicy spotkania wysłuchali s. Bożeny Nogi FMM, która opowiadała o swojej pracy misyjnej. Misjonarka przez 25 lat posługiwała w Ameryce Południowej. A tegoroczni kolędnicy misyjni zbierali ofiary dla potrzebujących dzieci w Amazonii, która znajduje się na tym kontynencie.
Dzięki młodzieży ze szkoły plastycznej kościół na czas spotkania zdobiły amazońskie drzewa. Mszy św. przewodniczył arcybiskup Stanisław Budzik, który nazwał kolędników misyjnych żywą, wędrującą szopką, bo „dzięki nim radość Bożego Narodzenia dociera do wielu domów i rodzin”.
W dniu 11 stycznia, na zaproszenie ks. Grzegorza Tworzewskiego, dyrektora diecezjalnego PDM, do Jabłonowa Pomorskiego w diecezji toruńskiej udał się dyrektor krajowy PDM ks. Tomasz Atłas. Obecna na spotkaniu pani Justyna Prajs, dyrektor miejscowego Centrum Kultury i Sportu, napisała nam, że „Było to wielkie misyjne święto!” W przysłanej relacji możemy przeczytać, że „11 stycznia 2020 r. już po raz czwarty w Jabłonowie Pomorskim odbyło się Spotkanie Kolędników Misyjnych Diecezji Toruńskiej. Od samego początku wydarzenie jest współorganizowane przez Centrum Kultury i Sportu w Jabłonowie Pomorskim, Szkołę Podstawową im. Janusza Kusocińskiego i wspierane przez Samorząd Jabłonowa Pomorskiego. W tym roku przybyła rekordowa liczba grup kolędniczych. Było ich aż 51! Spotkanie otworzył ks. Grzegorz Tworzewski oraz ks. prałat Tomasz Atłas, dyrektor Papieskich Dzieł Misyjnych w Polsce, który opowiedział o pracy misjonarzy. Kolędnicy obejrzeli też przygotowane przez p. Justynę Prajs przedstawienie pt. „Przez wszystkie dni aż do skończenia świata”, w którym wystąpili licealiści i uczniowie technikum z Jabłonowa Pomorskiego. Następnie uczestnicy spotkania przeszli do kościoła pw. Chrystusa Króla i wzięli udział we Mszy św. pod przewodnictwem ks. prałata Tomasza Atłasa. Grupy kolędnicze uczestniczyły w konkursie na najpiękniejszą gwiazdę kolędniczą oraz najlepiej ubrany zespół. Zwycięzcom wręczono nagrody”.
Kilka dni później, 16 stycznia, byliśmy już w Siedlcach. Ksiądz Kazimierz Jóźwik, dyrektor diecezjalny PDM, zaprosił nas na fantastyczne spotkanie, na którym przez cały czas obecny był bp Kazimierz Gurda. Tego dnia zgromadziło się ponad 300 osób z 9. parafii. W animacji misyjnej pomagał o. Juan Carlos Arraya IMC, prawdziwy Argentyńczyk, a o swojej posłudze poza granicami kraju opowiadali księża pracujący w Kazachstanie i Rosji. Ponadto uczyliśmy się śpiewać po hiszpańsku, każda parafia zaprezentowała nam swoje umiejętności, a na zakończenie modliliśmy się za wszystkich misjonarzy na Mszy św. pod przewodnictwem Księdza Biskupa.
Nieco później dotarła do nas relacja ze spotkania w Krakowie, na którym też, niestety, nie mogliśmy być osobiście. Z opisu przysłanego przez s. Bożenę Najbar wiemy, że „Archidiecezjalne Spotkanie Kolędników Misyjnych, które odbyło się 18 stycznia w sanktuarium św. Jana Pawła II w Krakowie-Białych Morzach, zgromadziło półtora tysiąca dzieci z całej archidiecezji krakowskiej. Była także grupa kolędników misyjnych z diecezji zamojsko-lubaczowskiej. Na spotkanie złożyły się następujące wydarzenia: Eucharystia pod przewodnictwem bp. Janusza Mastalskiego, spotkania z misjonarzami z Tanzanii, ks. Wojciechem Kościelniakiem z Peru, Dorotą Kozieł, a także śpiew zespołu Boliwijczyków i scholi Jedność z Kasinki Małej-Zagródki, małe co nieco z kuchni misyjnej, zabawy z krańców świata oraz cieszący się wielkim powodzeniem quiz z wiedzy misyjnej „Amazonia”. Ku zdumieniu wszystkich zwycięzcami zostali także pierwszoklasiści”.
Na spotkanie w diecezji kieleckiej w Miechowie (25 stycznia) udało się nam dojechać. Ksiądz Łukasz Zygmunt, dyrektor diecezjalny PDM, zaprosił kolędników i przyjechało ich prawie 500! Chociaż w bazylice Bożego Grobu w Miechowie nie było za gorąco, to nikt z nas tego nie odczuł. Z pomocą pani Justyny i scholi śpiewaliśmy kolędy ile sił w płucach. Siostra Daria opowiedziała zebranym o bazylice, a ks. Grzegorz Pańczyk podzielił się swoim doświadczeniem pracy misyjnej w Peru i nauczył nas piosenki w języku hiszpańskim. Przyjechał także do nas bp Jan Piotrowski, odprawił Mszę św. i razem z nami śpiewał kolędy. Było także sporo emocji podczas konkursu na najpiękniejszą gwiazdę kolędniczą. Wszystkie były tak piękne, że trudno było wybrać zwycięzców.
Spotkań kolędników było o wiele więcej i naprawdę dużo się wydarzyło, trudno jednak o wszystkim napisać. Na szczęście jest FB #PDMD. Zajrzyjcie tam, a znajdziecie wszystkie przysłane do nas zdjęcia i relacje.
Bardzo serdecznie dziękujemy za wszystkie spotkania i wielkie zaangażowanie. Do zobaczenia w przyszłym roku!
W tych miejscach odbyły się w tym roku Diecezjalne Spotkania Kolędników Misyjnych
21 grudnia 2019 r. – Myszków, Sanktuarium Matki Bożej Mrzygłodzkiej (diec. częstochowska);
9 stycznia 2020 r. – Płock, Bazylika Wniebowzięcia NMP (diec. płocka);
9 stycznia 2020 r. – Lublin, parafia pw. Matki Bożej Różańcowej (archidiec. lubelska);
11 stycznia 2020 r. – Jabłonowo Pomorskie, par. pw. Chrystusa Króla (diec. toruńska);
11 stycznia 2020 r. – Obra, par. pw. św. Jakuba Większego (archidiec. poznańska);
11 stycznia 2020 r. – Mysłowice-Brzęczkowice, par. pw. Matki Bożej Bolesnej (archidiec. katowicka);
11 stycznia 2020 r. – Krynica, par. pw. św. Antoniego (diec. tarnowska);
12 stycznia 2020 r. – Tarnobrzeg, par. pw. Matki Bożej Nieustającej Pomocy (diec. sandomierska);
16 stycznia 2020 r. – Siedlce, Sanktuarium św. Józefa (diec. siedlecka);
18 stycznia 2020 r. – Kraków, Sanktuarium św. Jana Pawła II (archidiec. krakowska);
18 stycznia 2020 r. – Bielawa, par. pw. Wniebowzięcia NMP (diec.świdnicka);
25 stycznia 2020 r. – Miechów, Bazylika Bożego Grobu (diec. kielecka);
25 stycznia 2020 r. – Opole, kościół seminaryjny (diec. opolska);
31 stycznia 2020 r. – Łabunie, par. pw. Matki Bożej Szkaplerznej i św. Dominika (diec. zamojsko-lubaczowska).
1 lutego 2020 r. – Skoczów, par. Świętych Apostołów Piotra i Pawła (diec. bielsko-żywiecka);
8 lutego 2020 r. – Kolno, par. Chrystusa Króla Wszechświata (diec. łowicka).
Kilka zdjęć z różnych miejsc…
{presentation:17}
mj/PDMD
Zobacz nasze inne aktualności