Papieskie Dzieła Misyjne w Polsce

Papieskie Dzieła Misyjne w Polsce

    S. Gloria Cecilia Narvaez Argoti ze Zgromadzenia Franciszkanek od Maryi Niepokalanej została uprowadzona 8 lutego 2017 r. w Karangasso na południu Mali, gdzie od sześciu lat pracowała jako misjonarka. Siostra zajmowała się opieką medyczną i niosła pomoc ludności wiejskiej, m.in. nauczała muzułmańskie kobiety.
     „Widzieliśmy wideo i cieszymy się, wiedząc, że ona żyje, a to zachęca nas do kontynuowania modlitw i wysiłków na rzecz jej uwolnienia” – powiedział Agencji Fides bp Jean-Baptiste Tiama (diec. Sikasso, Mali), po opublikowaniu w Internecie wideo z s. Glorią, o którym poinformowała mauretańska agencja Al-Akhbar i amerykański ośrodek monitorujący dżihadystyczne strony internetowe SITE.

     Poprzednio zakonnica pojawiła się w lipcu ub.r. na wideo rozpowszechnianym przez dżihadystyczną Grupę Wspierania Islamu i Muzułmanów, związaną z Al-kaidą, na którym pokazano sześcioro zachodnich zakładników porwanych w Mali i Burkina Faso.
     Nowe wideo trwa 4 minuty i 44 sekundy. Zawiera komentarz z offu w języku angielskim. Zakonnica zwraca się do papieża Franciszka z prośbą o interwencję w sprawie jej uwolnienia oraz gratuluje mu niedawnej podróży do Chile i Peru.

     Wideo pokazuje też innych zakładników dżihadystycznych ugrupowań z Sahelu, którzy odzyskali już wolność w wyniku negocjacji.

     Religia w Mali tworzona jest przez kilka grup religijnych. Największą liczbę wyznawców posiadają: islam (ok. 90%), tradycyjne religie afrykańskie (ok. 5%) i chrześcijaństwo (ok. 3%). Zdecydowana większość muzułmanów to sunnici, istnieją także mniejszości Ahmadijja i szyitów. Chrześcijanie to głównie katolicy i protestanci.

      Podział administracyjny Kościoła katolickiego w Mali – w ramach Kościoła katolickiego w Mali funkcjonuje obecnie jedna metropolia, w której skład wchodzi jedna archidiecezja i pięć diecezji.

Archidiecezja Bamako
•    Diecezja Kayes
•    Diecezja Mopti
•    Diecezja San
•    Diecezja Ségou
•    Diecezja Sikasso

Monika Łoboda/PDPA

KAI/Agencja Fides/Wikipedia
Fot. Agencja Fides

Papieskie Dzieło Rozkrzewiania Wiary

Papieskie Dzieło św. Piotra Apostoła

Papieskie Dzieło Misyjne Dzieci

Papieska Unia Misyjna