Papieskie Dzieła Misyjne w Polsce

Papieskie Dzieła Misyjne w Polsce

     Październikowe kongresy misyjne dzieci w Pelplinie to już tradycja, a każdy kolejny jak magnez przyciąga nie tylko dzieci, ale też młodzież i dorosłych. W sobotę, 14 dnia tego  miesiąca, w katedrze pelplińskiej spotkało się ponad 400 dzieci oraz animatorów oddanych sprawom misji.
     Przyjechali nie tylko członkowie ognisk misyjnych, ale także innych parafialnych grup dziecięcych i młodzieżowych. „Spotkanie to doskonale wpisuje się w program kończącego się roku duszpasterskiego, który przeżywaliśmy pod hasłem «Idźcie i głoście»”– powiedział ks. Jerzy Zgoda, dyrektor Papieskich Dzieł Misyjnych diecezji pelplińskiej.
     Najważniejszym punktem programu była Msza święta, której przewodniczył ks. infułat Stanisław Grunt. „Papież Franciszek liczy na wsparcie dzieci z diecezji pelplińskiej” – powiedział w homilii o. Luca Bovio, sekretarz krajowy PUM, który był gościem honorowym spotkania.
     Nieopodal katedry, w auli Collegium Marianum, utalentowani uczniowie szkoły katolickiej w Rychławie, wystawili przedstawienie o zbuntowanej dziewczynie, która przeżywa życiowe rozterki. Z pomocą przychodzą jej polscy święci. Bohaterka odkrywa moc wiary, a poruszona śmiercią Helenki, wolontariuszki misyjnej, sama podejmuje się dzieła misyjnego. Następnie świadectwem misyjnym podzielił się kleryk Krzysztof Góral, który w tym roku wraz z diakonem Andrzejem Patrzykątem odbywał wakacyjne praktyki u misjonarzy diecezji pelplińskiej w Zambii.
     Podczas spotkania nie zabrakło wspólnej zabawy z misyjnymi akcentami, a poprowadzili ją klerycki zespół muzyczny „CIS” i siostry z Orlika. Wśród najmłodszych uczestników dużym powodzeniem cieszyła się loteria fantów misyjnych, smaczne babeczki i pamiątki przygotowane przez ognisko misyjne z parafii św. Maksymiliana Kolbe w Tczewie.
     Organizatorzy spotkania zapowiadają już kolejne wydarzenie dla dzieci, młodzieży i animatorów diecezji pelplińskiej. „W dniach 17-18 listopada br. w Szkole Podstawowej nr 2 w Pelplinie odbędą się misyjne rekolekcje z Aniołem Stróżem” – zapowiada ks. Jerzy Zgoda.
JZ/PDM
 

Papieskie Dzieło Rozkrzewiania Wiary

Papieskie Dzieło św. Piotra Apostoła

Papieskie Dzieło Misyjne Dzieci

Papieska Unia Misyjna