Papieskie Dzieła Misyjne w Polsce

Papieskie Dzieła Misyjne w Polsce

    W tym roku Niedzielę Misyjną – pod hasłem „Idźcie i głoście” – obchodzimy 22 października. W Polsce następuje po niej Tydzień Misyjny.
     „Świętowanie Niedzieli Misyjnej ma nas obudzić, abyśmy się w dzieło misyjne Kościoła jeszcze bardziej zaangażowali” – powiedział podczas konferencji prasowej 18 października br. ks. dr Tomasz Atłas, dyrektor krajowy Papieskich Dzieł Misyjnych.
     „To święto ma nas też obudzić do wspierania misji nie tylko tego dnia, ale przez cały rok, zgodnie ze swoim powołaniem, abyśmy swoimi możliwościami temu dziełu służyli, np. przez Żywy Różaniec dla Misji, Misyjne Apostolstwo Chorych, akcję AdoMiS (Adoptuj Misyjnych Seminarzystów), Kolędników Misyjnych, Misyjny Biały Tydzień, Młodzieżowy Wolontariat Misyjny, Misyjny Bukiet. Są to propozycje dla każdego – zaznaczył podczas konferencji ks. dr Tomasz Atłas. Misja, którą wspólnie realizujemy, nie jest bezimienna, ona ma twarz. Twarzą tej misji jest zawsze Jezus Chrystus, ale zaraz za twarzą Chrystusa pojawiają się twarze konkretnych osób z różnych kontynentów, którzy potrzebują naszej pomocy” – dodał dyrektor krajowy PDM.
     Pan Jan Sobierajski – właściciel studia filmowego „Mindframe”, autor zdjęć do filmu „Matteo”, a jednocześnie animator misyjny – opowiedział o swoim zaangażowaniu misyjnym. „We współpracy z Papieskimi Dziełami Misyjnymi tworzymy filmy ewangelizacyjne, przez które Jezus może dotykać serc wielu ludzi” – wyraził swoją opinię autor spotów misyjnych. Ostatnio zrealizował film „Dwie Korony” o św. Maksymilianie Marii Kolbem.
     O przeżywaniu Niedzieli Misyjnej w Republice Środkowoafrykańskiej opowiedział misjonarz ks. Krzysztof Pachut ze Stowarzyszenia Misji Afrykańskich: „Miałem szczęście przeżywać przez kilka lat Niedzielę Misyjną w Republice Środkowoafrykańskiej. Moi parafianie aktywnie włączali się w obchody Niedzieli i Tygodnia Misyjnego, w modlitwę w intencji misji. Członkowie Legionu Maryi animowali modlitwę różańcową w wioskach. Niedziela Misyjna miała charakter edukacyjny, robiliśmy symboliczną składkę na wsparcie Papieskich Dzieł Misyjnych, co pozwoliło parafianom uświadomić sobie, że są odpowiedzialni za cały Kościół” – podkreślił misjonarz.
     „Specyfiką Niedzieli Misyjnej jest fakt, że wszystkie wspólnoty katolickie na świecie, niezależnie od swojego bogactwa lub ubóstwa personalnego, duchowego czy materialnego, uczestniczą w tym geście solidarności. Polacy każdego roku przekazują z Niedzieli Misyjnej ponad 1 mln dolarów amerykańskich dla Kościołów misyjnych” – poinformował sekretarz krajowy PDRW i PDPA ks. Maciej Będziński.
     W 2016 roku Papieskie Dzieła Misyjne w Polsce przekazały z Niedzieli Misyjnej na pomoc misyjną 1 141 658,03 USD – na budowę kościołów, kaplic, domów parafialnych, a także formację katechistów, kapłanów i rozbudowę ewangelizacji medialnej.
     Na zakończenie konferencji na ekranie pojawił się „gość specjalny” – abp Stanisław Budzik, który zwrócił się do wszystkich z apelem z okazji Niedzieli Misyjnej: „Niech obudzi się wasza miłość i troska o misje”.

Papieskie Dzieło Rozkrzewiania Wiary

Papieskie Dzieło św. Piotra Apostoła

Papieskie Dzieło Misyjne Dzieci

Papieska Unia Misyjna