Papieskie Dzieła Misyjne w Polsce

Papieskie Dzieła Misyjne w Polsce

     Po raz 23. w okresie Bożego Narodzenia do naszych drzwi zapukają kolędnicy misyjni z Papieskiego Dzieła Misyjnego Dzieci. Z tej okazji 20 grudnia 2016 r. w siedzibie Konferencji Episkopatu Polski odbyła się konferencja prasowa zapowiadającą tę akcję. Dzieci z grupy kolędniczej opowiedziały o sytuacji swoich rówieśników w Tajlandii, ponieważ to dla nich podczas tegorocznego kolędowania misyjnego będą zbierać ofiary.
     Główne idee tego kolędniczego przedsięwzięcia przedstawił dyrektor krajowy Papieskich Dzieł Misyjnych ks. Tomasz Atłas, podkreślając, że tegoroczna akcja „Kolędnicy Misyjni” to szansa na godniejsze życie dla kilkudziesięciu tysięcy dzieci zamieszkujących ten azjatycki kraj, gdzie dzieci cierpią z powodu ubóstwa i poinformował, że dyrektor PDM w Tajlandii, dziękuje i modli się za ofiarodawców z Polski.
     Ks. Maciej Będziński, sekretarz krajowy PDRW i PDPA, wskazał na wielki rozwój akcji „Kolędników Misyjnych”. Od kilku lat wszystkie diecezje angażują się w kolędowanie misyjne, w tym również Ordynariat Polowy. W ubiegłym roku w ramach akcji na papieskie projekty zebrano 1 599 622, 82 zł. Środki te zostały przekazane na realizację projektów (edukacyjne, formacji chrześcijańskiej i ochrony życia) w ośmiu krajach: Madagaskar, Algieria, Angola, Etiopia, Trinidad i Tobago, Bangladesz, Indie oraz Liban. Tegoroczne ofiary zostaną przeznaczone na rozwój podobnych projektów w Tajlandii.
Gościem konferencji była przedstawicielka fundacji „Dajemy Dzieciom Siłę” Gabriela Kűhn, która przybliżyła problem komercyjnego wykorzystania tajlandzkich dzieci w pornografii i procederze handlu ludźmi oraz wcielania do wojska. Zaapelowała do zebranych dziennikarzy do nagłaśniania tego problemu w mediach, aby zatrzymać te formy przemocy wobec dzieci na całym świecie.
     Spotkanie urozmaiciła scenka kolędnicza wykonana przez dzieci ze Szkoły Podstawowej Sióstr  Urszulanek Unii Rzymskiej w Lublinie pod opieką s. Urszuli Kupczyk OSU.
     „Dla nas to spotkanie w siedzibie KEP jest okazją do przedstawia entuzjazmu z jakim angażują się dzieci z naszej szkoły w kolędowanie misyjne. Po raz 15. w tym roku będę uczestniczyć w tej akcji i nigdy nie miałam problemu ze znalezieniem ochotników do kolędowania” – podkreśliła s. Urszula.
     „Czekam na kolędowanie przez cały rok. Z wielką ciekawością poznaję kraj, gdzie żyją dzieci potrzebujące naszej pomocy. Jak będę już za duża, aby kolędować, to założę swoją akcję pomocy dzieciom w krajach misyjnych, a może wyjadę na misje, aby być bliżej nich” – podzieliła się swoimi planami Karinka.
    Dzieci z Papieskiego Dzieła Misyjnego Dzieci, chodząc od domu do domu będą przedstawiać scenkę kolędniczą, w której opowiedzą o radości Bożego Narodzenia i marzeniach dzieci z Tajlandii, kwestując przy tym na ich rzecz.
Kolędnicy Misyjni zostaną rozesłani w swoich parafiach w drugi dzień świąt Bożego Narodzenia. Z kolei 6 stycznia, w uroczystość Trzech Króli, dzieci z PDMD będą przeżywały Misyjny Dzień Dzieci.
Informacje o tym, jak przygotować misyjne kolędowanie, można znaleźć w materiałach przygotowanych przez Sekretariat Krajowy PDMD pt. „Kolędnicy Misyjni 2016/17”.
     Misyjne kolędowanie w Polsce jest obecne od 1993 r. Działalność małych misjonarzy nie ogranicza się tylko do czasu Bożego Narodzenia. Dzieło wpierają dzieci przystępujące do I Komunii Świętej i liczne ogniska misyjne.
     Na pytanie: „Czym różni się PDMD od wielu działających organizacji na rzecz dzieci w krajach misyjnych?” – sekretarz krajowy PDMD Anna Sobiech odpowiedziała – „To Dzieło gromadzi dzieci, które pomagają swoim rówieśnikom przede wszystkim, przedstawiając ich problemy w modlitwie Bogu, podejmują wyrzeczenia i dzielą się w duchu wiary z najbardziej potrzebującymi dziećmi na wszystkich kontynentach”.
     Konferencja została zorganizowana przez Biuro Prasowe KEP i sekretariat krajowy Papieskiego Dzieła Misyjnego Dzieci. Poprowadził ją rzecznik prasowy KEP ks. dr Paweł Rytel-Adrianik.

Mariola Krystecka

 

Papieskie Dzieło Rozkrzewiania Wiary

Papieskie Dzieło św. Piotra Apostoła

Papieskie Dzieło Misyjne Dzieci

Papieska Unia Misyjna