Papieskie Dzieła Misyjne w Polsce

Papieskie Dzieła Misyjne w Polsce

     18 października 2016 r. w siedzibie Sekretariatu Konferencji Episkopatu Polski odbyła się konferencja prasowa Papieskich Dzieł Misyjnych zapowiadająca zbliżającą się Niedzielę Misyjną.
      Tegoroczny Światowy Dzień Misyjny (w Polsce zwany Niedzielą Misyjną) wypada 23 października. W tym roku Kościół powszechny będzie świętował go po raz 90.
     „Niedziela Misyjna to nadzieja, to dar z siebie, to doskonała okazja, by uczestniczyć w trosce Ojca Świętego o Kościół misyjny” – powiedział podczas konferencji ks. Tomasz Atłas, dyrektor krajowy Papieskich Dzieł Misyjnych. Nawiązując do tegorocznego hasła: „Ochrzczony znaczy posłany” – podkreślił jego znaczenie w odniesieniu do obchodów 1050. rocznicy chrztu Polski. „Chrzest daje nam prawo i obowiązek uczestniczenia w dziele misyjnym Kościoła. Musimy się przebudzić, aby angażować się w różne inicjatywy, które służą dziełu misyjnemu Kościoła” – zachęcał do aktywnego uczestnictwa w świętowaniu Niedzieli Misyjnej.
     Obecny na konferencji o. Juan Carlos Araya IMC opowiedział o przeżywaniu Światowego Dnia Misyjnego w Argentynie: „W tym roku Światowy Dzień Misyjny w Argentynie będzie świętowany pod hasłem: Bądźcie miłosierni jak Pan Jezus jest miłosierny. W całym kraju proponuje się wiele spotkań modlitewnych dla młodzieży. Angażują się także dzieci, które zbierają drobne ofiary, aby pomóc swoim rówieśnikom w krajach misyjnych. Tego dnia każdy powinien czuć się zachęcony do solidarności z misjami” – podkreślił o. Carlos, który od miesiąca przebywa w Polsce.
     Następnie o realizacji projektu Żywy Różaniec dla Misji opowiedział ks. kan. Szymon Mucha, krajowy moderator Stowarzyszenia Żywy Różaniec. Przybliżył on początki akcji podjętej przez Żywy Różaniec, którego założycielką była Paulina Jaricot – inicjatorka także Dzieła Rozkrzewiania Wiary. „Od dawna była myśl, aby wrócić do misyjnych korzeni Żywego Różańca. Nie wszyscy członkowie wiedzieli o Założycielce i o korzeniach, dlatego podjęliśmy decyzję o realizacji projektu Żywy Różaniec dla Misji. Akcja polega na modlitwie za misje i zbieraniu funduszy – 1 zł miesięcznie.” – poinformował zebranych. Do tej pory zebrano 45 tys. zł.
     Podsumowanie finansowe ubiegłorocznej Niedzieli Misyjnej przedstawił ks. Maciej Będziński, sekretarz krajowy PDRW i PDPA. Omówił także projekty misyjne, które Papieskie Dzieła Misyjne w Polsce będą wspierać głównie w krajach Afryki (Gambia, Sierra Leone, Nigeria, Tanzania). W ubiegłym roku Papieskie Dzieła Misyjne zebrały na realizację tych projektów 1 077 568,75 USD.
     Na zakończenie konferencji Dyrektor Krajowy Papieskich Dzieł Misyjnych podziękował wiernym w Polsce za dary przekazywane na rzecz Kościoła na misjach.

     Konferencji towarzyszyła wystawa zdjęć misyjnych z różnych kontynentów autorstwa ks. Tomasza Atłasa.

Mariola Krystecka

Papieskie Dzieło Rozkrzewiania Wiary

Papieskie Dzieło św. Piotra Apostoła

Papieskie Dzieło Misyjne Dzieci

Papieska Unia Misyjna